Každá aktivní milovnice arabského Světa, by měla mít svou abáju a nezáleží na tom, jestli je Česka, nebo Arabka. Muslimka, nebo má jiné vyznání. Jde o to, že v muslimských zemích s abájou splynete v davu. Za to bez ní, na sebe naopak upoutáte pozornost. Teď mě ale napadá, že záleží, co vlastně chcete?
Co je to abája? Je to svrchní plášť, vypadající jako šaty. Nosí se přes klasické oblečení. Muslimky ho nosí z důvodu zakrytí ženskosti a skrytí cudnosti. Proto by měla abája být volná, i když mladá generace Arabek přes ni nosí luxusní pásky, šňůrky nebo nosí abáju vypasovanou, protože jí někteří výrobci šijí s gumou v pase, čímž křivky těla spíše vyniknou. Jak se moderně nosí, se v článku ještě vrátím. Abája je původně černá, což dodává na arabských trzích a ulicích v kombinaci s hidžábem (šátkem přes vlasy), jistou dávku nezájmu mužské části populace. Samozřejmě i v arabském Světě jdou s módou a abáju si koupíte naprosto ve všech možných barvách.

Kam si abáju obléknout? To je jednoduché – všude. Záleží jen kterou. Nosí se doma, nosí se na nákupy, do kina práce, nebo restaurace. Samozřejmě do mešity. Nosí se všude tam, kde nejste sami. Doma sáhnete po pohodlnější variantě, nejspíše méně zdobené, ale možná veselé – barevné. Do společnosti se více hodí černá barva s našitými korálky, často taktéž černé barvy. Černé abáji nosí mladé i starší arabky. Černá je a vždycky bude nejlepší varianta. Jak již bylo řečeno, hlavní důvod je odpudit pozornost mužské části populace. A přesto i černá abája s hidžábem dokáže jako magnet přitáhnout pohled každého muže i ženy, kolem kterých projdete! Jak? Svým designem a střihem. Především také tím, jak abáju sladíte a doplníte. Pokud k ní obujete jehlové podpatky a výrazně se nalíčíte, jste v jasné kombinaci něčeho decentního a sexy zároveň. Abája může být v celku, to znamená, že se obléká přes hlavu. Nemyslím si, že by to v dnešní době byla oblíbená varianta. A pak je abája typu kardigan – zepředu je rozepínatelná na cvočky. Rozepínatelnou si někdy mladé arabky nechávají otevřenou, aby pod ní ukázaly jeansy, nebo drahé šaty sladěné se zdobením abáji.

Abája se nosí samozřejmě ve všech ročních obdobích. Je jedno, jestli se jedná o zimu, nebo o letní měsíce, ve kterých na blízkém východě teploty dosahují klidně i 50 °C. Jsou samozřejmě abáji zimní/letní tzn, z různých materiálů. Klasická letní abája musí být praktická – nemačkavý, lehký materiál. Nezdá se to, ale abája ochrání před přímým Sluníčkem. Je pohodlná, krásná, šik a dodává nám pocit jistoty a bezpečí.
Co je pod abájou? Zase záleží. Pokud potkáváte Arabky o víkendu s rodinou v obchodních centrech a parcích, dost možná pod ní mají legíny nebo jeansy s trikem, doplněné o drahé tenisky – to kvůli pohodlí při pobíhání za pěti dětmi :). Večery jsou jiné. Arabky vymění tenisky za podpatky nebo pantoflíčky. Pod abájou mají sice dlouhé, ale většinou nádherné šaty, nebo pěknou halenku. A řeknu Vám tajemství. Když jede delivery muž s večeří, nebo chybějícím mlékem, pod abájou je dost možná i pyžamo :).

Čím abáju doplnit, s čím ji sladit? Abája může být zdobena kamínky, flitry, korálky, výšivkami a nášivkami v různých barvách a stylech. Dle toho, se dá lehce sladit a doplnit kabelkou, nebo bižuterií. A samozřejmě hidžáb. Ten se většinou prodává k abáje ve stejné barvě. Málo kdy uvidíte ve Spojených arabských emirátech místní Emiráťanku, bez uvázaného šátku na hlavě. Za to mladé Bahrajňanky hidžáb nosí tak, aby šly vlasy vidět a abaju mají téměř vždy otevřenou a při chůzi rozevlátou. Samozřejmě potkáte i ženy s niqábem, nebo burqou.

Kde abáju koupit? A kolik taková abája stojí? Záleží, kolik chcete investovat. Je to jako se vším – dá se koupit „no name“ i ve jménu té nejdražší značky. Dají se koupit krásné kousky na místních trzích a to jak v sev. Africe, tak i na Blízkém východě. Ty z trhu jsou méně kvalitní a je potřeba si je vždy pořádně prohlédnout. A jak jistě víte, na trzích se s prodejci musíte dohadovat o ceně. Když nemáte přehled, kolik v dané zemi abája běžně stojí, mohou Vás prodejci pěkně natáhnout. V Emirátech ji koupíte na trhu kolem 600,- kč. V Egyptě pak klidně i za 300,- kč. Opakem jsou potom obchodní domy, kde můžete zavítat do kamenné prodejny drahé značky, kde máte jasně dané ceny. Výrobky jsou zde zárukou kvality a ceny se pohybují v rámci tisíců korun. Poslední dobou se rozmohlo nakupování online skrz e-shopy, nebo IG profily, kde abáju lze pořídit většinou za příznivé ceny.

Leave a reply
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.