Když se řekne ‚Dubaj ‚, vybaví se vůbec někomu jako první něco jiného, než Burj Khalifa – nejvyšší budova světa? Myslíte si, že se dá v Dubaji zažít i něco více, než je nakupování v největším nákupním centru Dubai Mall? Podle mě tedy určitě ano. V Dubaji je toho wáu opravdu hodně. Pojďme si pár míst, která za to stojí ukázat a něco si o nich povědět! Ráda Vám doporučím příjemné kavárny, restaurace, výlety nebo muzea! Dubaj není rozhodně jen Dubaj Marina! Tak si pojďme spojit Dubaj s dalšími méně zvučnými názvy. Jste připraveni?

- Miracle garden – obrovská zahrada plná květin, kterou nesmíte v Dubaji vynechat. Na cca 72 000 čtverečních metrů, kvete něco okolo 45 milionů rostlin. Miracle garden je zajímavá tím, že rostliny jsou upravovány do postav od Disney, jsou jimi posety různé tvary včetně opravdového letounu A380 od společnosti Emirates a barvy květů, k tomu doplňují opravdovost toho všeho. Tvary, postavičky, hrady či zvířata jsou doplněny o originální hudbu či další doplňky jako fontány a vodopády. Součástí areálu je mnoho stánků s občerstvením, kde si můžete v klidu posedět. Vstupné pro dospělé a děti od 12 let činní 55AED cca 320kč. Pro děti od 3-12 let je vstupné 40AED – cca 230kč. Děti do 3 let jsou zdarma. Jak se do Miracle garden dostanete? Taxíkem, nebo jeho levnější variantou – uberem. Lze také využít autobus, který jezdí ze zastávky Mall of the Emirates, to je ovšem trochu komplikovanější, protože potřebujete kartičku místní kyvadlové dopravy tzv emirátskou lítačku, na kterou musíte zaplatit vratnou zálohu. V Dubaji se nedá do autobusu nastoupit na pouhý jednorázový lístek. Otrava, že? Nojo…

2. Butterfly garden – motýlí zahrada, která se nachází hned vedle Miracle garden je bez pochyb mým dalším doporučením. Jen pozor – vstupné je samozřejmě zvlášť. Do motýlí zahrady z miracel garden málo kdo pokračuje, ale podle mého názoru je škoda, ji vynechat. Nachází se v ní více než 15 tisíc motýlů a opravdovým zážitkem je, když natáhnete ruku, možná si jeden z nich na ni sedne. Mít motýla na ruce není zakázáno, ale jak jistě víte, motýlům se nesmí sahat na křídla. Vstupné pro dospělého je 55 dirhamů.

3. Plavba s The Yellow boats – ta stojí za to! Vidět Dubaj z mořské hladiny je zase něco jiného. A pokud vychytáte super průvodce, máte vyhráno. Lístky se dají zabookovat online na :https://theyellowboats.com já doporučuji 99min. – premium Tour za 299 dirhamů. Je to poměrně dost peněz, asi 1.750kč na osobu, ale věřte mi, že je to nevšední zážitek! Plavby mají v rámci Dubaje i Abu Dhabí. V Dubaji se vyráží i končí v Dubaj marině – jejich stanoviště neminete – všude okolo stojí žluté čluny :). Myslím si, že svižnější plavba je příjemnější, než klasické popojíždění výletní lodí. Kromě toho, že uvidíte hotel Atlantis the Palm, nebo Burj Al Arab, se dozvíte spousty zajímavostí o Dubaji, zažijete srandu a uděláte si mnoho krásných fotografií. Dámám doporučuji vlasy do gumičky, značka – na moři FOUKÁ :).



4. Shisha restaurant KABANA – ano, znát pěkné místo, kde si večer posedíte ať už o kafíčku, zmrzlině, nebo shishe je velmi důležité. Každý z nás v Dubaji potřebuje vidět místo, kam místní chodí vysedávat. Nebo ne? A na rozdíl od Tuniska či Egypta, kde místní sedí v kavárnách podél ulice, zde se sedává v uzavřených vnitřních prostorách, či na soukromé zahrádce dané kavárny. Paradoxem je, že obsluha je velmi často právě Egyptská. V KABANĚ doporučuji vyzkoušet mix ovoce – kde uprostřed tácu je kelímek s ledem, do kterého ze shora, před Vámi lijí horkou vodu. Reakcí tak vzniká pára, která vypadá hezky na fotku na IG :). A mají zde velmi dobré těstoviny Alfredo! (Ahmed bude mít radost, že jsem zmínila tenhle jeho oblíbený shisha bar, kam mě naučil chodit, tajně to tu sleduje :D).


5. Arabian tea house – snídaňová restaurace – sledujte je na IG @arabianteahouse. Opět tip na fotku na IG a k tomu jako bonus, můžete vyzkoušet tradiční arabskou snídani a zapít ji čerstvým fresh džusem. Za typické arabské prostředí, s dokonalou atmosférou si trochu připlatíte, ale jste v Dubaji … :). V restauraci arabian tea house si můžete posedět uvnitř, i venku. Za zmínku stojí samotné umístění této snídaňové restaurace/čajovny v historické části Al Bastakiya a té hned v dalším bodě.


6. Al Bastakiya – historická část Al Fahidi. Neskutečné místo! A přitom turisty tak málo navštěvované. Doporučuji vyrazit ráno a dát si snídani v arabian tea house a následně si celé toto místo projít. Myslím, že si chvíli budete připadat, jako by jste v Dubaji vůbec nebyli. Nevynechejte muzeum kávy – i když je malinké, uvnitř je velmi útulné. Skládá se ze dvou pater, kdy dole se nachází obchůdek a probíhá tam ukázka způsobů vaření a pražení kávy. Nahoře můžete zdarma ochutnat tradiční kávu, nebo si zakoupit moderní kapučíno, či latté. Navštívit můžete také galerii, která se zaměřuje na současné umění z arabského světa. Posedět můžete i v dalších kavárnách a při procházení mezi tím vším, si jistě vyfotíte neskutečné fotografie!




7. Etihad muzeum – muzeum zaměřené na zachování historického odkazu Spojených arabských emirátů. Chápu, že pro někoho zní nudně už jen to slovo ‚muzeum‘, nicméně muzea v Emirátech jsou celkově všechna hravá a zábavná. Texty u exponátů jsou krátké a výstižné, další informace jsou ve stylu hravých dotykových tabulí a vše je doplněno o spoustu fotografií. Myslím, že k dovolené bez podmínečně patří i lehké podvědomí o historii země. A obzvláště Spojené arabské emiráty jsou takovým velkým důkazem toho, jak mnoho peníze dokáží. Z pouštní země se vypracovali na jedno z nejmodernějších metropolí na Světě a o tom se právě dozvíte v Etihad muzeu. Jedno významné datum jsem si v paměti z tohoto muzea odnesla a to 2/12/1971. Jedná se o datum, kdy bylo sjednoceno 6 emirátů. Sedmý emirát – Ras Al Khaimah se přidal 10 února 1972. Prvním prezidentem Spojených arabských emirátů byl Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan. No a jelikož se Etihad muzeum nachází v blízkosti Jumeirah Beach, mám takový tip. Vyražte do muzea hned dopoledne – otvírají každý den v 10:00 (každý den kromě středy, kdy je úplně zavřeno) a sbalte si s sebou plavky. Milá paní recepční Vám tašku zdarma uschová u vstupu. No a po muzeu šup, rovnou na pláž! Taxíkem jste tam za 15 minut.




8. Bluewaters island – jedná se o vcelku nový, uměle vybudovaný ostrov (dostavba v roce 2018), který jak napovídá samotný název, je celý nasvícený do modra. Na ostrov se dostanete suchou nohou a to přímo z JBR pláže, ze které vede most pro pěší. Pod tímto mostem mimochodem pojedete člunem, pokud dáte na moje rady a zkusíte plavbu s The yellow boats. Ti jak jsem zmínila, vyjíždějí z Dubaj maríny, podjíždí pod mostem vedoucím na ostrov Bluewaters Island a pokračují k hotelu The Atlantis Palm. Nejen že tento ostrov svítí celý modře, ale součástí je i Ain Dubai, což v překladu z arabštiny znamená Dubajské oko. To je ale stále nefunkční. Důvodů proč, koluje mnoho. Jeden z těch nejvíce pravděpodobných je, že konstrukce není pevná tak, jak se očekávalo a pravděpodobně se bude ještě předělávat. Stavba tohoto největšího Ruského kola na světě (ano, je větší než to v Londýně), měla skončit již v roce 2018, což také napovídá jisté problémy. Kolo je vysoké 210m, což je o 90m vyšší, než to Londýnské. No a proč vůbec vznikl tento ostrov? Ostrov je plný restaurací, kaváren a obchodů. Samozřejmě se chce, aby zde lidé utráceli, což se jim povedlo. Večer, kolem západu Slunce je most na ostrov tak plný lidí, že se nedá mostem skoro ani projít. Naopak na procházku určitě doporučuji si sem vyjít, ostrov má jen 500m, takže se moc neuchodíte :). Na ostrově se neplatí žádné vstupné.


9. X-line – nejdelší městská zipline na světě. Začíná a končí v Dubaj marině. Doporučuji si lístek zarezervovat předem online. Možná se zdá, že adrenalinových bláznů je na světě málo, ale mohli by jste se dost divit, kdyby jste se dovláčeli do mariiny a na pobočce xline Vám řekli, že nejbližší termín sjezdu je třeba až tři dny… Zipline v Dubaj marině se sjíždí ze 170m nad zemí a je 1km dlouhá, což vám vůbec nepřijde, protože dolů jedete – letíte (:D) rychlostí až 80km/hod . Teď se podržte, jdu zmínit cenu. Samozřejmě se vyplatí jít v páru, cena je nižší. Pokud půjdete sólo, cena je 650 dirhamů – necelých 3 800kč. Pro pár je cena 1200 dirhamů – zhruba 7 tisíc korun. Děti 12-16let 499 dirhamů – 2 900kč. Chápu, že se dovolená díky xline výrazně prodraží, ale nebolelo to mě, nebude ani Vás. Zážitek to je na celý život. Součástí ceny je profesionálně sestříhané video z vašeho sjezdu, včetně krátkého rozhovoru a fotografií. Doporučuji sportovní oblečení – ideálně legíny a botasky. Nahoru Vás vyvezou autem a povolený je pouze mobil, který vám poté zandají do ledvinky. Nahoře je dech beroucí výhled, který si můžete ještě sami vyfotit. Zbytek věcí si zamknete na pobočce xline, která se nachází v Marina Mall.
Video, které je v ceně vstupenky

10. Dubai Frame – 150m vysoká rozhledna ve tvaru rámu obrázku. Nachází se v areálu parku Zabeel, kterého je součástí i ice park a Dubai garden glow. Dubai Frame nabízí pohled na novou a z druhé strany na starou Dubaj. Tato neobyčejná rozhledna nabízí nahoře – 150m nad zemí kromě výhledu na celou Dubaj i procházku po magickém skle, které se z mléčného proměňuje na čiré ve chvíli, kdy na něj šlápnete. Překonali by jste se? Já jsem to zkusila, ale bušilo mi srdce na poplach. Před tím, než výtahem vyjedete nahoru, si můžete projít muzeum, kde máte možnost vidět, jak Dubaj vypadala před tím, než se stala super moderní metropolí. A když po vyhlídce sjedete výtahem zase dolů, projdete muzeem budoucnosti – jak bude Dubaj vypadat za 50let. Nic nepodceňte, je to všechno velmi zajímavé. Doporučuji vyrazit na západ Slunce.


11. La Mer Dubai – La Mer není zdaleka pouze pláž. I když pláž je tu například oproti Nikki Beach zdarma. Jedná se o celý areál restaurací kousek od pláže. Žije to tu tak nejen přes den, ale i navečer. Místních je La Mer plný hlavně o víkendu – kdy se nedá téměř zaparkovat. Na státní svátek 2.12, kdy měli celé Emiráty volno, jsme tu také opravdu nezaparkovali a jeli jsme úplně pryč. Areál je celý designově moderní, čistý, působí luxusně a je příjemné posedět si na některé z teras nabízených restauracemi. Během procházení po areálu si všimněte obrázků po stěnách. Připomíná mi to Djerba Hood :D. Součástí La Mer je i aquapark – Laguna La Mer. Nedoporučuji jehlové podpatky, protože buď budete chodit po dřevěných prknech – mezi kterými jsou mezery, nebo po písku.





12. Flying cup – JBR. Jedná se o takovou drobnou atrakci, kdy se posadíte dokolečka a uprostřed sedí ‚průvodce‘. Před vstupem si můžete koupit popcorn, nachos nebo kafe a vzít si to nahoru s sebou. Když vyjedete nahoru (40 metrů nad zem), točíte se pomalinku dokolečka (cca 15min.), aby jste viděli JBR ze všech stran. Pokud máte fajn průvodce, můžete si přes bluetooth napojit svoji hudbu. Já to štěstí měla a s Ahmedem jsme si pouštěli arabské pecky – nikdo jiný s námi naštěstí nebyl :D. Vstupné na osobu je 60 aed – cca 350kč. Doporučuji jít večer ve tmě, je to docela romantika :). Jejich webovky: https://flyingcup.ae


13.Café Haroun. Stejně jako předchozí dvě restaurace – KABANA a Arabian ten house, je tohle příjemné místo, kde si posedíte při kávě, zmrzlině s horkým brownies (mňam!), nebo při chutné večeři. Obsluha je z většiny Egyptská, což je záruka pěkných chlapů a milých úsměvů! Jejich webovky: http://cafeharoun.com


Mohla bych psát dále a dále. Těch tipů mám stále mnoho a tak vám sem časem přidám ráda pokračování. Budu ráda, když článek pošlete někomu, kdo se chystá do Dubaje, protože ho třeba bude inspirovat a to by mě moc potěšilo. A co vy, kolik z mých tipů jste vyzkoušeli/navštívili?
Leave a reply
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.