Také se těšíte na léto alespoň jako já? Poletíte na dovolenou, nebo máte strach a vyčkáváte, až všechny strasti okolo pandemie skončí? Pojďme si v tomto stále chladném Aprílovém počasí zlepšit náladu myšlenkou na jednu letní destinaci. Třeba vás to trochu naladí a vydáte se hned prvním letem na největší Tuniský ostrov jménem Djerba. Dovolená by se hodila, nemyslíte?

Díky jižnějšímu položení tohoto Tuniského ostrova, začínají teplé dny na Djerbě o trošku dříve, než na pevnině. Nejchladnější měsíce v roce jsou nejspíše jen leden a únor, pak jsou teploty více než příznivé. Na koupání v moři si troufám říct, že je to již od května. A naopak teplé dny jsou až do konce října. Djerba je ale ostrov a tak je potřeba brát v potaz to, že tam fouká. K tomu se váže občas naplavená tráva na plážích – což je jedna z mála nevýhod Djerby. Ale nenechte si dovolenou zkazit! Přeci jen je mořská tráva v Tunisku zákonem chráněná (díky Bohu!). Hoteloví zaměstnanci s ni nemohou nic dělat, pokud není suchá a vyplavena dále od pobřeží. Zažili jste někdy na Djerbě déšť? Ten bývá tedy pořádný! A po dešti, když vyjde Sluníčko, je krásně čerstvý vzduch a můžeme se zase slunit :).

Pojďme si ale říct, co si můžete z Djerby dovézt! Protože, kdo by nerad nenakupoval, že … 🙂
Největší město Djerby, je známé město Houmt Souq, kde se dvakrát týdně konají tradiční trhy a to v PO a ČT dopoledne. Toto tržiště ale nefunguje pouze v tyto dny, ale funguje celý týden. Rozdíl je v tom, že když se konají trhy, tak je dostupných více prodejců – více možností. Každý, kdo navštíví Djerbu by měl město Houmt Souq určitě zažít a pokud není milovník tradičních arabských trhů, může si tam posedět v jedné z místních bezva kaváren a dát si třeba osvěžující mátový čaj, nebo pomerančový fresh.

A co na tržišti koupit? Určitě je toho spustu a nezmíním úplně vše, co za zmínku stojí! Nic méně, pár tipů Vám moc ráda dám. Asi nejoblíbenější věc, kterou si turisté z Tuniska vozí, je olivový olej. Olivy se pěstují dokonce i přímo na Djerbě. Když kupujete olivový olej, určitě se podívejte na datum expirace. Někteří prodejci Vám totiž mohou zkusit prodat staré zásoby. Pokud budete na Djerbě v říjnu, je dost možné, že už budete mít nejčerstvější šarže – právě vylisovaný olivový olej, který je akorát nově v prodeji. Olivový olej se dá koupit ve skle, v plastu i v plechovkách. Kvůli přepravě do České republiky nedoporučuji sklo.

Když jsme u těch surovin, další oblíbenou je harisa. Pálivá směs chili koření. Tunisané harisu jedí k většině jídel, dle mého názoru jsou schopni ji jíst i samotnou s bílou bagetou :D. Harisa se míchá s olivovým olejem a vznikne taková červená pasta. Prodává se buď v sypkém stavu, nebo již namíchaná. Z vlastních zkušeností doporučuji si koupit sypkou směs a doma si trochu odsypat na talířek a smíchat si jen tolik, kolik sníte. Zbytek koření si necháte na příště a nezkazí se. Za to pokud si koupíte harisu už namíchanou s olivovým oleje, musí se max. do dvou dní spotřebovat, jinak se zkazí. Tyto namíchané směsi se prodávají v plechovkách i ve skle, nebo na Vám prodejci odváží do kelímku požadované množství. Dá se koupit i zauzená harisa, nebo s příchutí česneku.

Další super věc, je podle mě džem z exotického ovoce. Sama mám nejraději ten opunciový (kaktusový). Všude pak seženete džemy z fíků a datlí. Tyto džemy se hodí třeba na palačinky, kdy při jezení můžete v zimních měsících vzpomínat na Tunisko :).

Nemohu nezmínit Tuniskou keramiku! Je to pastva pro oči procházet tržištěm a všude vidět tu barevně zdobenou keramiku. Mezi nejoblíbenější keramické výrobky patří popelníky, malé mističky, nebo nádoby na svíčky. Keramika se dá na Djerbě koupit velmi levně. Nezapomeňte si ji nechat dobře obalit do novin. Na přepravu keramiky do České Republiky pak patří keramika do příručního zavazadla.

Máte rádi zlato? V Tunisku si můžete za velmi příznivé ceny pořídit šperky z 18 karátového zlata. Velká zlatnictví najdete ve městě Houmt Souq, i ve městě Midoun. Nezapomeňte, že i ve zlatnictvích se v Tunisku smlouvá. Ke každému zakoupenému zlatému výrobku by jste měli obdržet certifikát pravosti. Pokud ho nedostanete, připomeňte se. Zkontrolovat si můžete i punc, který je u 18 karátového zlata číslo 750.

Levně můžete koupit i cigarety a tabáky do vodních dýmek. Myslete na to, že aktuálně je povoleno dovézt do ČR POUZE JEDEN KARTON CIGARET NA OSOBU (200ks cigaret) a 250g tabáku. Opět se nezapomeňte podívat na krabičky, jestli nejsou cigarety či tabák prošlé. Nedoporučuji nakupovat tabákové výrobky na pláži. Může se Vám tam stát, že si koupíte opravdu velmi nekvalitní cigarety. Cigarety známých značek koupíte i levně v duty free na letišti.

Dámy jistě uvítají levný arganový olej, který se vyrábí pouze v Maroku. Nikde jine na světě Argánie trnitá neroste. Do Tuniska se z blízkého Maroka arganový olej samozřejmě dováží a je výrazně levnější, než u nás v České Republice. Nezapomeňte ale na obalu nalézt, kde se olej vyrobil. Dost často tam totiž naleznete ‚made in Tunisia‘, to proto, že se v 90% do oleje něco přidávalo. Takže, dvě důležité věci – na krabičce od arganového oleje musí být, že je to 100% arganový olej a že je vyroben v Maroku. Na našem e-shopu si arganový olej můžete zakoupit a to zde:
Arganový olej s jasmínem – 60 ml

Další pěknou věc, kterou si z Tuniska můžete dovézt je pouštní růže. To je jednoduchý název pro útvar sádrovce, vykrystalizovaný v pouštních podmínkách. Drobný písek obsažený ve vzduchu se během krystalizace tohoto nerostu usadil uvnitř krystalů. Díky tomu je barva sádrovce v odstínech žluté. Toto, spolu s růžicovitým tvarem jednotlivých drůz, zapříčinilo vznik názvu pouštní či písečná růže. V Tunisku koupíte kus od 3 dinárů.

Tak s kým se letos potkám na Djerbě?
Leave a reply
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.